Laying claim to the title of world's first global shutter mirrorless camera, the Sony a9 III is a speedy and incredibly capable system for sports, wildlife, photojournalism, and much, much more. This revolutionary sensor technology raises the bar for full-frame imaging, including the ability to shoot raw continuously at up to 120 fps and enjoy flash sync up to the maximum shutter speed of 1/80,000 second. Blending the functionality of this 24.6MP sensor with Sony's powerful BIONZ XR processor and AI Processing Unit results in a system that will provide unmatched performance for those looking for an incredibly responsive and reliable camera system.
Specs
Specs
Sony A9 III Specs
Imaging
| Lens Mount | Sony E |
| Sensor Resolution | Actual: 25.2 Megapixel Effective: 24.6 Megapixel |
| Image Sensor | 35.6 x 23.8 mm (Full-Frame) CMOS |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Built-In ND Filter | No |
| Capture Type | Stills & Video |
Exposure Control
| Shutter Type | Electronic Global Shutter |
| Shutter Speed | Electronic Shutter 1/80000 to 30Â Seconds 1/8000 to 1Â Second in Movie Mode |
| Bulb/Time Mode | Bulb Mode |
| ISO Sensitivity Range | Photo 250 to 25,600 in Manual Mode (Extended: 125 to 51,200) 250 to 12,800 in Auto Mode Video 250 to 25,600 in Manual Mode 250 to 12,800 in Auto Mode |
| Metering Method | Evaluative |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Metering Range | -5 to 17 EV |
| Continuous Shooting | Up to 120 fps at 24.6 MP |
Still Image Capture
| Image Sizes | 3:2 24 MP (6000 x 4000) 10 MP (3936 x 2632) 6 MP (3008 x 2000) |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Image File Format | HEIF, JPEG, Raw |
| Bit Depth | 14-Bit |
Video Capture
| Internal Recording Modes | XAVC HS/XAVC S/XAVC S-I 4:2:2/4:2:0 8/10-Bit UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [30 to 600 Mb/s] 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [16 to 222 Mb/s] |
| External Recording Modes | Raw 16-Bit via HDMI 4672 x 2628 at 23.98/29.97/59.94 fps 4:2:2 8-Bit via HDMI UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97 fps 1920 x 1080 at 23.98/50/59.94 fps 1920 x 1080i at 50/59.94 fps |
| Gamma Curve | S Cinetone, Sony S-Log 3 |
| Recording Limit | No |
| IP Streaming | Yes |
| Built-In Microphone Type | Stereo |
| Audio Recording | 2-Channel 16-Bit 48 kHz LPCM Audio |
Interface
| Media/Memory Card Slot | Dual Slot: CFexpress Type A / SD (UHS-II) |
| Video I/O | 1 x HDMI (Unspecified Signal) Output |
| Audio I/O | 1 x 1/8″ / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output 1 x 1/8″ / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input |
| Power I/O | 1 x USB-C Input/Output |
| Other I/O | 1 x RJ45 Data Output 1 x USB-C Data Input/Output (Shared with Power Input) 1 x PC Sync Socket (Sync) Output 1 x Sony Multi/Micro-USB Input/Output |
| Wireless | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth 5.0 |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Creators’ App Functionality: Access Stored Files, Adjust Settings, Remote Control, View Live Feed *As of November, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | GPS *Via Connected Smartphone |
Monitor
| Display Size | 3.2″ |
| Resolution | 2,095,104 Dot |
| Display Type | 4-Axis Tilting Touchscreen LCD |
Viewfinder
| Type | Built-In Electronic (OLED) |
| Size | 0.64″ |
| Resolution | 9,437,184 Dot |
| Eye Point | 25 mm |
| Magnification | Approx. 0.9x |
| Diopter Adjustment | -4 to +3 |
Focus
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Autofocus Points | Photo Phase Detection: 759 Video Phase Detection: 627 |
| Autofocus Sensitivity | -5 to +20 EV |
Flash
| Built-In Flash/Light | No |
| Maximum Sync Speed | 1/80000 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | TTL |
| External Flash Connection | Shoe Mount, PC Terminal |
Environmental
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
General
| Battery Type | 1 x NP-FZ100Â Rechargeable Lithium-Ion (Approx. 400 Shots) |
| PoE Support | Yes |
| Shoe Mount | 1 x Intelligent Hot Shoe |
| Tripod Mounting Thread | 1 x 1/4″-20 Female (Bottom) |
| Material of Construction | Magnesium Alloy |
| Dimensions (W x H x D) | 5.4 x 3.8 x 3.3″ / 136.1 x 96.9 x 82.9Â mm |
| Weight | 1.4Â lb / 617Â g (Body Only) |
































Reviews
There are no reviews yet.