The Sony a1 II is their most versatile camera yet, offering the best overall mixture of speed, video capabilities, high-resolution stills, and a robust, professional-worthy body design. It pulls much of the original a1's well-rounded feature-set into an a9 III body and adds the AF and IBIS technologies introduced with the a7R V. It's a camera meant for working professionals, whether they are sports, editorial, product, fashion, or advertising shooters, and it's equally appealing to landscape, portrait, wedding, and event photographers, too. And, beyond photography, it has the video tools the a1-series is known for, including 8K recording, along with useful stabilization and framing aids borrowed from the ZV class of cameras.
Specs
Specs
Sony A1 II Specs
Imaging
| Lens Mount | Sony E |
| Sensor Resolution | Actual: 50.5 Megapixel Effective: 50.1 Megapixel (8640 x 5760) |
| Image Sensor | 35.9 x 24 mm (Full-Frame) Stacked CMOS |
| Sensor Crop (35mm Equivalent) | Crop Factor: 1x Additional Modes: 1.5x *Additional Crop Occurs in Select Video Modes |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Built-In ND Filter | No |
| Capture Type | Stills & Video |
Exposure Control
| Shutter Type | Mechanical Focal Plane Shutter and Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | Mechanical Shutter 1/8000 to 30 Seconds Electronic Shutter 1/32000 to 30 Seconds 1/8000 to 1/4 Second in Movie Mode |
| Bulb/Time Mode | Bulb Mode |
| ISO Sensitivity Range | Photo 100 to 32,000 in Manual Mode (Extended: 50 to 102,400) 100 to 12,800 in Auto Mode Video 100 to 32,000 in Manual Mode 100 to 12,800 in Auto Mode |
| Metering Method | Average, Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multi, Spot |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Metering Range | -3 to 20 EV |
| White Balance | 2500 to 9900K Presets:Â Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Day White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Continuous Shooting | Up to 30 fps at Maximum Resolution for up to 240 Frames (Raw) / 400 Frames (JPEG) |
| Interval Recording | Yes |
| Self-Timer | 2/5/10-Second Delay |
Still Image Capture
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Image File Format | HEIF, JPEG, Raw |
| Bit Depth | 14-Bit |
Video Capture
| Internal Recording Modes | H.264/XAVC S 4:2:2 10-Bit UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94/110/120 fps [100 to 280 Mb/s] 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps [50 Mb/s] H.264/XAVC S 4:2:0 8-Bit UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [60 to 200 Mb/s] 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps [16 to 100 Mb/s] H.264 ALL-Intra/XAVC S-I 4:2:2 10-Bit UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps [240 to 600 Mb/s] 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps [89 to 222 Mb/s] H.265/XAVC HS 4:2:2 10-Bit UHD 8K (7680 x 4320) at 23.98/25/29.97 fps [260 to 520 Mb/s] UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/50/59.94/100/120 fps [50 to 280 Mb/s] H.265/XAVC HS 4:2:0 10-Bit UHD 8K (7680 x 4320) at 23.98/25/29.97 fps [200 to 400 Mb/s] UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/50/59.94/100/120 fps [30 to 200 Mb/s] |
| External Recording Modes | 4:2:0 8-Bit via HDMI UHD 8K (7680 x 4320) at 23.98/25/29.97 fps UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/29.97/59.94 fps 1920 x 1080p at 23.98/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080i at 50/59.94 fps 4:2:2 10-Bit via HDMI UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080p at 23.98/29.97/50/59.94 fps 1920 x 1080i at 50/59.94 fps Raw 16-Bit via HDMI 4332 x 2446 at 23.98/29.97/59.94 fps |
| Fast-/Slow-Motion Support | Yes |
| Gamma Curve | S Cinetone, Sony S-Log 3 |
| Recording Limit | No |
| IP Streaming | No |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | 2-Channel 16-Bit 48 kHz LPCM Audio |
Interface
| Media/Memory Card Slot | Dual Slot: CFexpress Type A / SD (UHS-II) |
| Video I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8″ / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output 1x 1/8″ / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input |
| Power I/O | 1x USB-C Input |
| Other I/O | 1x RJ45 Data Output 1x USB-C (USB 3.2 / 3.1 Gen 2) Data/Remote Input/Output (Shared with Power Input) 1x PC Flash Sync Output 1x Sony Multi/Micro-USB Remote/Time Code Input |
| Wireless | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Creators’ App Functionality: Access Stored Files, Adjust Settings, Remote Control, View Live Feed |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | GPS *Via Connected Smartphone |
Monitor
| Display Size | 3.2″ |
| Resolution | 2,095,104 Dot |
| Display Type | 4-Axis Tilting Touchscreen LCD |
Viewfinder
| Type | Built-In Electronic (OLED) |
| Size | 0.64″ |
| Resolution | 9,437,184 Dot |
| Eye Point | 25 mm |
| Magnification | Approx. 0.9x |
| Diopter Adjustment | -4 to +3 |
Focus
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Direct Manual Focus, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Autofocus Points | Phase Detection: 759 |
| Autofocus Sensitivity | -4 to +20 EV |
Flash
| Built-In Flash/Light | No |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync |
| Maximum Sync Speed | 1/400 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | TTL |
| External Flash Connection | Shoe Mount, PC Terminal |
General
| Battery Type | 1x NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion, 7.2 VDC, 2280 mAh (Approx. 420 Shots) |
| Shoe Mount | 1x Intelligent Hot Shoe |
| Tripod Mounting Thread | 1x 1/4″-20 Female (Bottom) |
| Material of Construction | Magnesium Alloy |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Dimensions (W x H x D) | 5.4 x 3.8 x 3.3″ / 136.1 x 96.9 x 82.9Â mm |
| Weight | 23.2 oz / 658 g (Body Only) 26.2 oz / 743 g (With Battery, Recording Media) |


















Reviews
There are no reviews yet.