Celebrate 30 years of the Canon PowerShot G7 X Mark III with this 30th Anniversary Limited Edition Kit. It includes the iconic camera in an exclusive graphite finish with a diamond-knurled control ring plus an SD card and custom wrist strap. Its 20.1MP 1″ CMOS sensor has a stacked design and pairs with the DIGIC 8 image processor to enable fast focusing performance, full-resolution shooting at up to 20 fps, and UHD 4K30p video recording. Optically, the G7 X Mark III houses a 4.2x zoom lens which covers a 24-100mm equivalent focal length range for wide-angle to short-telephoto fields of view. An f/1.8-2.8 maximum aperture range suits working in difficult lighting conditions as does an Optical Image Stabilizer, which compensates for the effects of camera shake. The camera has a slim design with a 3.0″ 180° tilting touchscreen LCD plus Bluetooth and Wi-Fi for wirelessly connecting to a mobile device.
- Rear 3.0″ 1.04m-dot touchscreen offers a large means for live view monitoring, reviewing imagery, and navigating the menu. Its intuitive touch design also permits working with Touch & Drag AF for easy focus point selection. Additionally, a 180° upward tilting design suits front facing vlogging and selfie shooting needs.
- An exposure compensation dial, as well as physical control rings and control dials, lend easily accessible, direct control over various shooting settings.
- In-camera battery charging, from a power bank, outlet, or computer, is possible via the USB port.
- Built-in Bluetooth and Wi-Fi permit wirelessly transferring images to a linked mobile device and also afford remote camera control via the Canon Camera Connect app.
Canon G7 X Mark III Specs
| Color | Gray |
| Effective Sensor Resolution | Effective: 20.1 Megapixel (5472 x 3648) Actual: 20.9 Megapixel |
| Image Sensor | 1″-Type Stacked CMOS |
| Image Stabilization | Optical in Integrated Lens |
| Focal Length | 8.8 to 36.8mm (35mm Equivalent: 24 to 100mm) |
| Optical Zoom | 4.2x |
| Digital Zoom | 4x Maximum (16.8x Combined Zoom) |
| Aperture | Maximum: f/1.8 to 2.8 Minimum: Not Specified by Manufacturer |
| Focus Range | Normal 2″ to Infinity / 5.1Â cm to Infinity (Wide) 1.3′ to Infinity / 39.6Â cm to Infinity (Telephoto) Macro 2″ to 1.6′ / 5.1Â cm to 48.8Â cm (Wide) 5′ to 65.6′ / 1.5Â m to 20Â m (Wide, Telephoto) |
| Shutter Speed | 1/2000 to 1 Second in Auto Mode 1/25600 to 30 Second in Manual Mode |
| ISO/Gain Sensitivity | Photo/Video/Streaming Native: 125 to 3200 |
| Metering Method | Center-Weighted Average, Multi, Spot |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (1/3 EV Steps) |
| White Balance | Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Incandescent, Outdoors, Shade, Tungsten, Underwater |
| Continuous Shooting | Up to 20 fps at Maximum Resolution |
| Interval Recording | Yes |
| Self-Timer | 2/10-Second Delay |
| Special Options | Panorama |
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Image File Format | JPEG, Raw |
| Bit Depth | 14-Bit |
| Internal Recording | H.264/MP4 3840 x 2160 at 29.97 fps (120 Mb/s) 1920 x 1080p at 29.97/59.94/120 fps (30 to 120 Mb/s) 1280 x 720 at 59.94 fps (26 Mb/s) |
| Video Output | 4096 x 2160 1920 x 1080 |
| Recording Limit | 30-Minute Maximum in 1080p 10-Minute Maximum in 4K 8-Minute Maximum in 1080p HFR |
| Broadcast Output | NTSC |
| IP Streaming | No |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | AAC LC Audio |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Internal Storage | No |
| Video I/O | 1x Micro-HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8″ / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input |
| Power I/O | 1x USB-C Input |
| Other I/O | 1x USB-CÂ 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 (Data) Output (Shared with Power Input) |
| Wireless | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Canon Camera Connect Functionality: Access Stored Files, Remote Control |
| Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.) | GPS *Via Connected Smartphone |
| Display Type | 180° Tilting 3″ Touchscreen LCD |
| Resolution | 1,040,000 Dot |
| Type | No Viewfinder Support |
| Built-In Flash/Light | Yes, Flash Only |
| Flash Modes | Auto, Flash On, Off, Slow Sync |
| Effective Flash Range | 1.64 to 22.97′ / 0.5 to 7Â m (Wide) 1.64 to 13.12′ / 0.5 to 4Â m (Telephoto) |
| Non-Shoe Flash Connection | No |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | 32 to 104°F / 0 to 40°C at 10 to 90% Humidity |
| Battery | 1x NB-13L Rechargeable, 3.6 VDC, 1250 mAh (Included)  • Approx. 320 Shots |
| Shoe Mount | No |
| Dimensions (W x H x D) | 4.13 x 2.4 x 1.63″ / 105 x 60.9 x 41.4Â mm |
| Weight | 9.9 oz / 281 g (Body Only) 10.7 oz / 303 g (With Battery, Recording Media) |







Reviews
There are no reviews yet.