EOS R1 - The Flagship
Speed, precision, and reliability, the Canon EOS R1 is built for photojournalists, sports photographers, wildlife shooters, and other image-makers who can't afford to miss the shot. The flagship of the EOS R line, this mirrorless camera sports a full-frame 24MP BSI stacked sensor, DIGIC Accelerator processing, next-gen Dual Pixel Intelligent AF, and the robust design expected from a professional workhorse.
Specs
Specs
Canon R1 Specs
Imaging
| Lens Mount | Canon RF |
| Sensor Resolution | Actual: 26.7 Megapixel Effective: 24.2 Megapixel |
| Image Sensor | 36 x 24 mm (Full-Frame) BSI Stacked CMOS |
| Sensor Crop (35mm Equivalent) | Crop Factor: 1x Additional Modes: 1.6x *Additional Crop Occurs in Select Video Modes |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Built-In ND Filter | No |
| Capture Type | Stills & Video |
Exposure Control
| Shutter Type | Mechanical Focal Plane Shutter and Electronic Rolling Shutter |
| Shutter Speed | Mechanical Shutter 1/8000 to 30 Seconds Electronic Front Curtain Shutter 1/8000 to 30 Seconds Electronic Shutter 1/8000 to 30 Seconds 1/16000 to 30 Seconds in Manual Mode 1/16000 to 30 Seconds in Shutter Priority Mode |
| Bulb/Time Mode | Bulb Mode |
| ISO Sensitivity Range | 100 to 102,400 (Extended: 50 to 409,600) |
| Metering Method | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Metering Range | -3 to 20 EV |
| White Balance | Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Continuous Shooting | Mechanical Shutter Up to 12 fps at 24.2 MP Electronic Shutter Up to 40 fps at 24.2 MP |
| Interval Recording | Yes |
| Self-Timer | 2/10-Second Delay |
Still Image Capture
| Image Sizes | 3:2 HEIF / JPEG / Raw 24.2 MP (6000 x 4000) |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Image File Format | HEIF, JPEG, Raw |
| Bit Depth | 14-Bit |
Video Capture
| Internal Recording Modes | Raw 12-Bit 6000 x 3164 at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps MP4/XF-AVC S/XF-HEVC S 4:2:2/4:2:0 8/10-Bit DCI 4K (4096 x 2160) at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94/100/120 fps UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120 fps DCI 2K (2048 x 1080) at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94/100/120/200/240 fps 1920 x 1080 at 23.98/25/29.97/50/59.94/100/120/200/240 fps |
| External Recording Modes | 4:2:2 10-Bit via HDMI DCI 4K (4096 x 2160) at 23.98/24.00/25/29.97/50/59.94 fps UHD 4K (3840 x 2160) at 23.98/25/29.97/50/59.94 fps |
| Fast-/Slow-Motion Support | Slow-Motion Only |
| Gamma Curve | Canon Log 2, Canon Log 3, HDR-HLG, HDR-PQ, Rec709, Rec2020 |
| Recording Limit | No |
| IP Streaming | UVC/UAC 3840 x 2160 |
| Built-In Microphone | Stereo |
| Audio Recording | 4-Channel 24-Bit LPCM Audio |
Interface
| Media/Memory Card Slot | Dual Slot: CFexpress Type B |
| Video I/O | 1x HDMI (Unspecified Signal) Output |
| Audio I/O | 1x 1/8″ / 3.5 mm TRRS Headphone/Mic Headphone Output 1x 1/8″ / 3.5 mm TRRS Headphone/Mic Microphone Input |
| Power I/O | 1x USB-C Input |
| Other I/O | 1x USB-C (USB 3.2 / 3.1 Gen 2) Control/Data/Tether Input/Output (Shared with Power Input) 1x RJ45 (Ethernet) Data Output |
| Wireless | 6 GHz Wi-Fi 6 (802.11ax) Control Bluetooth 5.0 Control |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS |
Monitor
| Display Size | 3.0″ |
| Resolution | 2,100,000 Dot |
| Display Type | Articulating Touchscreen LCD |
| Secondary Display | Top: LCD Status Display |
Viewfinder
| Type | Built-In Electronic (OLED) |
| Size | 0.5″ |
| Resolution | 9,440,000 Dot |
| Eye Point | 25 mm |
| Coverage | 100% |
| Magnification | Approx. 0.9x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
Focus
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Autofocus Points | Photo Phase Detection: 4897 Video Phase Detection: 4067 |
| Autofocus Sensitivity | -7.5 to +21 EV |
Flash
| Built-In Flash/Light | No |
| Maximum Sync Speed | 1/320 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | eTTL |
| External Flash Connection | Shoe Mount |
Environmental
| Operating Temperature | 32 to 113°F / 0 to 45°C |
| Operating Humidity | 0 to 85% |
General
| Battery Type | 1x LP-E19 Rechargeable Lithium-Ion, 10.8 VDC, 2750 mAh |
| Shoe Mount | 1x Intelligent Hot Shoe |
| Tripod Mounting Thread | 1x 1/4″-20 Female (Bottom) |
| Material of Construction | Magnesium Alloy |
| Dimensions (W x H x D) | 6.2 x 5.9 x 3.4″ / 157.6 x 149.5 x 87.3Â mm |
| Weight | 2.5 lb / 1115 g (With Battery, Recording Media) 2.0 lb / 920 g (Body Only) |








Reviews
There are no reviews yet.